News

Akastor ASA: Resultat for første kvartal 2021

29.04.2021

Høydepunkter fra første kvartal

  • Akastor annonserte i kvartalet en avtale med Baker Hughes om å danne et felleskontrollert selskap bestående av MHWirth og Baker Hughes sin Subsea Drilling Systems divisjon. Sammenslåingen danner en global utstyrsleverandør til boreindustrien. Som en del av transaksjonen har Akastor sikret refinansiering av sin bankfasilitet.
  • Som en følge av avtalen med Baker Hughes er MHWirth i første kvartal klassifisert som holdt for salg og presentert under netto resultat fra avviklet virksomhet i resultatregnskapet.
  • DDW Offshore inngikk bareboat kontrakter for to av sine skip i kvartalet. Avtalen inkluderer salg av skipene i 2023.
  • Netto rentebærende gjeld var 1,6 milliarder kroner per første kvartal

Akastor CEO Karl Erik Kjelstad kommenterer:

«I første kvartal var vi spesielt fornøyd med å kunne annonsere den strategisk viktige avtalen med Baker Hughes knyttet til etableringen av et felleskontrollert selskap bestående av deres Subsea Drilling Systems divisjon og MHWirth. Vi mener denne transaksjonen vil skape god verdi for våre aksjonærer. Som en del av transaksjonen har Akastor sikret refinansiering av sin bankfasilitet, noe som var viktig for å gi fleksibilitet fremover. I de kommende kvartaler vil vi fokusere på å sikre en vellykket integrering slik at det kombinerte selskapet er fullt ut operasjonelt fra dag en etter gjennomføring, og er klar for en egen børsnotering på et egnet tidspunkt. I kvartalet sikret DDW Offshore bareboat kontrakter og fremtidig salg av to av sine skip, en viktig milepæl for selskapet, og noe som vil gi selskapet positiv kontantstrøm fra drift og sikre verdien av skipene.»

For ytterligere kommentarer vedr. Akastor sine porteføljeselskaper, vennligst se engelsk versjon av børsmeldingen.

Mediekontakt

Øyvind Paaske

Chief Financial Officer
Tel: +47 917 59 705
Epost: oyvind.paaske@akastor.com

Opplysningene i denne meldingen er informasjonspliktig etter verdipapirhandelloven § 5-12.

Continue reading

Interim Report Q2 2026
21.08.2026